روستاي كزج

#

بازديد از اقامتگاه بوم گردي كزج در اردبيل

هیات مدیره و جمعی از اعضای محترم جامعه تورگردانان ایران روزهاي بيست و ششم و بيست و هفتم شهريور ماه 1396 از توانمندیهای گردشگری روستای کزج اردبیل با حضور مدیرکل میراث فرهنگی و فعالان بخش خصوصی گردشگری اردبیل بازديد كردند.

روستای کزج در ۱۵ کیلومتری شمال‌غربی هشجین در استان اردبیل واقع است. بافت سنتی، معماری خاص اماکن مسکونی، قرار گرفتن در کوهپایه، بهره مندی از طبیعت بکر و زیبا، جاری شدن رودخانه قزل اوزن درست از بین باغات روستا، قدمت و پیشینه تاریخی و صنایع دستی موجب گردیده است که این روستا به یکی از جاذبه های توریستی استان اردبیل تبدیل گردد. باغداری و دامداری و کشاورزی شغل عمده اهالی این منطقه میباشد. فاصله این منطقه از خلخال ۵۷ کیلومتر و از هشتجین ۱۷ کیلومتر میباشد. رودخانه قزل اوزن از ۱ کیلومتری غربی این روستا می‌گذرد، این خانه های روستا بافتی شبیه شهر تاریخی و توریستی ماسوله پدید آورده‌است.آنچه این روستا را حایز اهمیت ساخته علاوه بر معماری علاقه اهالی به حفاظت و حراست از سنن ، آداب ، رسوم و فرهنگ گذشته این خطه است.

میوه هایی چون انگور، گردو، سیب و گلابی، گیلاس، آلبالو و توت (مخصوصا توت خشک) از محصولات درختی کزج هست. جاجیم بافی، پلاس بافی، جوراب، کلاه و دستکش، طناب و سبدبافی از صنایع دستی این روستا می باشد.

گفتني است سرمایه‌گذار بخش خصوصی با اجاره 20 واحد مسکونی، آماده میزبانی و پذیرش گردشگران در خانه‌های قدیمی روستایی به‌عنوان واحدهای اقامتی بومی است که امید است شمار این واحدها با استقبال پرشور گردشگران در آینده افزایش یابد.

  • # 20 آبان 1396
  • # تورهاي آشناسازي
  • # 1314