گردشگری

#

ادامه اعتراض‌ها به «ممنوعیت سفر به ایران»
رییس جامعه تورگردانان ایران در ادامه اعتراض به مصوبه ممنوعیت و محدودیت سفر به ایران برای ۱۵ روز، گفت: این مصوبه علاوه بر ممنوعیت سفر از ۱۲ کشور به ایران، فقط ورود گردشگران خارجی را ممنوع کرده و برای دیگر مسافران محدودیتی قائل نشده است. آیا فقط گردشگر ناقل «اُمیکرون» است؟

ابراهیم پورفرج در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: کاملا مشخص است که مصوبه ممنوعیت ۱۵ روزۀ سفر به ایران از سر ناآگاهی نسبت به گردشگری صادر شده است؛ نداشتن آگاهی باعث خطا می‌شود. اگر نگران شیوع بیشتر «اُمیکرون» در ایران هستند پس همه ورودی‌ها باید بسته شود و به همه اتباع خارجی اجازه سفر داده نشود، اما چنین تصمیمی گرفته نشده است، مرزهای زمینی که به روی همسایه‌ها باز است و برای همه هم ویزا صادر می‌شود، ورود و سفر به ایران فقط برای گردشگر ممنوع شده است. آیا درآمدی که گردشگر عاید کشور می‌کند، کمتر از تاجر است؟ آیا تاجر، سرمایه‌گذار، بیمار و دانشجو که ورودشان به ایران محدود و ممنوع نیست، نمی‌توانند ناقل ویروس باشند، فقط گردشگر عامل انتقال ویروس به کشور است؟

او این سوال را پرسید که چگونه در جلسه‌ای بدون حضور و نظر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای بخش گردشگری تصمیم گرفته شده است؟ و در ادامه گفت: این دستورالعمل سفر دو گروه را ممنوع کرده است؛ گردشگر و طبیعتگرد. ورود طبیعتگردی که از مرز تا مرز سفر می‌کند و تمام وقتش را در طبیعت و در اتومبیل شخصی می‌گذراند، دیگر چرا ممنوع شده است!؟ اگر سفر خطر دارد که برای همه باید خطر داشته باشد. بندهای این دستورالعمل دقیقا نشان می‌دهد بدون نظر کارشناسی تصمیم گرفته شده است و جای اعتراض و اصلاح دارد.

این تورگردان با اشاره به توقف ۲۰ ماهه ویزای گردشگری ایران، اظهار کرد: صدور این ویزا از پنجم آبان‌ماه ۱۴۰۰ از سرگرفته شده است، ما براساس این شرایط قانونی با آژانس‌های گردشگری خارجی صحبت کرده‌ایم و تعهداتی داده‌ایم، حالا دقیقا در تعطیلات پایان سال که تمام این شرکت‌ها تعطیل شده‌اند و دسترسی به آن‌ها دشوار است، در ایران مصوبه صادر شده که به مدت ۱۵ روز مرزها به روی گردشگران خارجی بسته است و ویزای توریستی هم صادر نمی‌شود. مسافری که قبلا ویزا گرفته، بلیت خریده و برنامه سفر به ایران را در تعطیلات کریسمس و سال نو میلادی دارد، چه کار باید کند؟ وقتی آژانس خارجی تعطیل شده مسافر را چگونه از مقررات جدید و آنی مطلع کنیم؟ ما که به مسافر تعهد داده‌ایم چه جوابی باید بدهیم؟

او افزود: مسافر تا پرواز آمده، اما سوارش نکرده‌اند، پشت مرز مانده اجازه ورود نداده‌اند. این مصوبه قرار بوده از شنبه ۴ دی‌ماه اجرا شود اما از روز ۳۰ آذرماه اجرا شده است. تورگردان‌ها بعد از دو سال بیکاری، خسارت این مسافران را از کجا بیاورند و پرداخت کنند؟ مگر می‌شود یک‌باره تصمیمی را به اجرا بگذارند. این دستورالعمل زمینه‌ساز بی‌اعتمادی است. شرکت و گردشگر خارجی دیگر چگونه به ما اعتماد کند. اگر بخش خصوصی آسیب ببیند، این مملکت هم همراه با آن آسیب خواهد دید. من به عنوان تورگردان از طرف کشورم تعهد و قول می‌دهم.

پورفرج همچنین از پیگیری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای اصلاح یا بازنگری این مصوبه خبر داد و گفت: دست‌کم می‌توان مثل بقیه کشورها اقدام کرد، یعنی علاوه‌بر کنترل کارت واکسن و تست PCR، به محض ورود دوباره تست مولکولی گرفته شود. یک‌مرتبه که نباید مرز را بست و ورود را ممنوع کرد. این تصمیم‌ها، اشتباه و از ناآگاهی است که جز خسارت و بی‌اعتمادی دستاورد دیگری ندارد.  

وزارت کشور ۳۰ آذرماه با ابلاغ دستورالعملی مطابق با مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا، ورود مسافر از ۱۲ کشور آفریقایی و اروپایی را به ایران به مدت ۱۵ روز ممنوع کرد. همچنین این دستورالعمل ورود اتباع خارجی از مرزهای زمینی، هوایی و دریایی از روز شنبه ۴ دی‌ماه ۱۴۰۰ را به مدت ۱۵ روز فقط برای دارندگان پروانه اقامت معتبر جمهوری اسلامی، روادید تحصیلی، روادید ورود (شامل بازرگانان و تجار)، روادید با حق کار، روادید درمانی (گردشگری سلامت)، روادید سرمایه‌گذاری و دارندگان مُهر خروج و مراجعت از پلیس مهاجرت و گذرنامه،  مجاز اعلام کرد.

این دستورالعمل به طور سربسته از توقف دوباره ویزای گردشگری ایران به مدت ۱۵ روز اطلاع داده است. صدور ویزای گردشگری ایران از ابتدای سال ۱۳۹۹ با دستور ستاد ملی کرونا متوقف شده بود که از پنجم آبان‌ماه ۱۴۰۰ با دستور رییس‌جمهور از سرگرفته شده بود.

اعضای محترم جامعه تورگردانان ایران
با سلام و احترام
به اطلاع می رساند با پیگیری سریع جامعه تورگردانان ایران و تلاش موثر وزارت گردشگری مصوبه محدویت های سفر به ایران اصلاح شد.بر اساس مصوبه قبلی ستاد ملی مقابله با کرونا که از سوی وزیر کشور ابلاغ شده بود ورود اتباع خارجی چهار کشور اروپایی انگلستان،فرانسه،نروژ و دانمارک و 8 کشور آفریقایی بوتسوانا،نامیبیا،استواتینی،لسوتو،زیمبابوه،مالاوی و آفریقای جنوبی از مرزهای زمینی،هوایی و دریایی از چهارم دی ماه به مدت 15 روز صرفا برای گروههای خاصی مجاز شمرده شده بود.لیکن با مذاکرات به عمل آمده طی دو روز گذشته با جناب آقای دکتر شالبافیان معاون محترم گردشگری و حضور جناب آقای مهندس  ضرغامی وزیر محترم گردشگری درستاد ملی کرونا و مذاکره با سایر وزرا این مصوبه اصلاح شد و این ممنوعیت 15 روزه با استثنای 12 کشور نامبرده شامل سایر گردشگران از مرزهای هوایی نمی شود.البته مرزهای زمینی و دریایی همچنان بر روی گردشگران بسته است.ضمن تشکر از اظهار نظر دلسوزانه همکاران محترم که در این خصوص ابراز نمودند اعلام می دارد جدیت وزیر و معاون محترم وزارت گردشگری در دفاع از گردشگری ورودی قابل تقدیر است و این تجربه می تواند به ترغیب و انگیزه بیشتر همکاری بخش خصوصی با ایشان در موارد دیگر بینجامد.
با احترام
ابراهیم پورفرج

  • # 6 دی 1400
  • # اخبار جامعه تورگردانان ایران
  • # 0
  • # 146

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید:

دیدگاه خود را بنویسید: