طرح سامان‌دهی گردشگری پزشکی

#

 

همایش گردشگری پزشکی با حضور کشورهای خارجی در تهران برگزار شد

طرح سامان‌دهی گردشگری پزشکی با بکارگیری ظرفیت هفده بیمارستان سازمان تامین اجتماعی، پنج بیمارستان خصوصی، دويست متخصص و چهل پزشک ،با حضور نمایندگان سي و دو کشور، نمايندگان تشكل هاي خصوصي از جمله جامعه تورگردانان ايران در همایش تخصصی ساماندهی و آغاز عملیات اجرایی طرح گردشگری پزشکی تامین اجتماعی كه شامگاه سه‌شنبه هفدهم مرداد ماه جاري در هتل هماي تهران برگزار شد، رونمایی شد.

در اين همايش وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی ایران با بیان اینکه ایران می تواند سالیانه پذیرای یک میلیون گردشگر سلامت با هفت میلیارد دلار ارز آوری باشد، گفت: سالیانه پنجاه میلیارد دلار از طریق گردشگری توریسم پزشکی عاید کشورها می شود.

علی ربیعی افزود: مهمترین مزیت ایران در گردشگری پزشکی ارزان بودن خدمات پزشکی نسبت به کشورهای دیگر است.

وی اظهار داشت: ایران کشوری است که دارای رتبه پنجم دنیا از لحاظ دارا بودن صدها جاذبه تاریخی،تفریحی، فرهنگی ، طبیعی و گردشگری است که هرکدام از این جاذبه ها به تنهایی می تواند عامل مهمی برای جذب تعداد زیادی گردشگران خارجی باشد.

وی ادامه داد: با اینکه ترکیه در مقایسه با ایران دارای جاذبه های کمتری است اما حدود دوازده برابر ایران در جذب گردشگران خارجی موفق عمل کرده است.ربیعی معتقد است، توریسم درمانی در ایران با وجود کیفیت بالای خدمات درمانی و قیمت ارزان به علت نبود تبلیغات مناسب هنوز نتوانسته جایگاه خود را بیابد.به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، چالش اصلی فرآروی گردشگری درمانی ایران نبود مدیریت یکپارچه در این حوزه است و از آنجایی که چنین ایده هایی در ایران به طور تقریب نو تلقی می شود، به نظر می رسد تهیه طرحی که بتواند به شکل همه جانبه به این موضوع بپردازد و تجارب دیگر کشورها را مطالعه کند در سیاستگذاری برای جذب گردشگر در این حوزه موثر خواهد بود.

وی با بیان اینکه ایران با هشتاد میلیون نفر جمعیت در ردیف یکی از کهن ترین کشورهای جهان قرار دارد، افزود: ایران از نظر جاذبه های گردشگری طبیعی، آب و هوایی و باستانی به ترتیب در رتبه های دهم،پنجم و چهارم جهان قرار دارد.ربیعی تاکید کرد: فقط ساخت بیمارستان برای جذب گردشگر پزشکی کافی نیست، بلکه باید زیر ساخت های دیگر نظیر حمل و نقل، محل اقامت، هتلینگ و سایر بخش ها هم برای جذب گردشگر پزشکی آماده باشد.

وی کم هزینه بودن و پردرآمد بودن گردشگری پزشکی، امنیت بالای این کشور، وجود پزشکان مجرب ،برخورداری از مراکز درمانی و کادر درمانی مجرب ، وجود چشمه های آب گرم و وجود گنبدهای نمکی ،دریاچه های آب شور و امکانات لجن درمانی را از دیگر مزایای گردشگری پزشکی در ایران عنوان کرد.

گردشگری سلامت ارتقاء امنیت را به دنبال دارد

نوربخش ـ رئیس سازمان تأمین اجتماعی ـ نیز در سخنانی به ضرورت‌های توجه گردشگری سلامت در ایران به کیفیت، اقامت مناسب بیمار و همراهان آن و توانبخشی بیمار تأکید کرد و گفت: هدف سازمان تأمین اجتماعی از ورود به این طرح رقابت با بخش خصوصی نیست، بلکه استفاده از ظرفیت آن‌ها است. باور داریم این طرح موجب تقویت امنیت و سرمایه‌گذاری در کشور می‌شود.

۶۰۰ هزار نفر در سوریه، یمن و عراق به جراحی پلاستیک نیاز دارند

غلام‌حیدر ابراهیم بای‌سلامی به عنوان مجری مستقیم این طرح و مدیرعامل هلدینگ گردشگری سازمان تأمین اجتماعی یادآور شد: تفکیک مفهومی در گردشگری سلامت از مهمترین اهداف این طرح بوده است. ما می‌خواهیم به جای پزشک‌محوری، برندمحوری را ارتقاء دهیم و برای نخستین بار است که این خدمات را در قالب چنین طرحی ساماندهی می‌کنیم.

وی با اشاره به ظرفیت منطقه برای درمان و مراقبت‌های پزشکی پس از جنگ‌های اخیر افزود: محاسبات سرانگشتی نشان می‌دهد حداقل ۶۰۰ هزار نفر در سوریه، عراق و یمن به جراحی پلاستیک نیاز دارند که به دلیل ناامنی‌ها و آثار جنگ بوجود آمده است. نیازهای پزشکی دیگری نیز وجود دارد که ایران به دلیل پشتوانه پزشکی می‌تواند این وظیفه را انجام دهد.

حداقل ۶۰۰ هزار نفر در سوریه، عراق و یمن به جراحی پلاستیک نیاز دارند. نیازهای پزشکی دیگری نیز هستند که ایران به دلیل پشتوانه پزشکی می‌تواند این وظیفه را انجام دهد.

رایزن سلامت در سفارتخانه‌ها راه‌اندازی شود

عزیزی - رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس - هم در سخنانی به اقدام سریع کشورهای دیگر در توسعه گردشگری سلامت اشاره کرد و گفت: زمانی که در آفریقا بودم تایلندی‌های زیادی را می‌دیدم که مردمان این منطقه را برای درمان به کشور خود جذب می‌کردند. این اتفاق حتی در کشورهایی که نسبت به ایران عِرق دارند رخ می‌دهد، چون ایران را نمی‌شناسند. برای همین راه دور تا تایلند می‌روند تا درمان کنند و بابت آن هزینه‌های هنگفت پرداخت می‌کنند.

او پیشنهاد راه‌اندازی رایزن سلامت در سفارتخانه‌ها را مطرح کرد و افزود: این سفارتخانه‌ها در تمام دنیا می‌توانند ضمن اطلاع‌رسانی برای ایران تبلیغ کنند. در نظر بگیریم که تبلیغ مهمترین شاخص در جذب گردشگر است. زمانی یکی از وزرای کشور ترکمنستان در ایران عمل کرد و پس از آن ۱۰ نفر دیگر را برای درمان به ایران فرستاد. بهترین تبلیغ ما عمل ما است.

عزیزی همچنین از حمایت کمیسیون اجتماعی مجلس از طرح ساماندهی گردشگری پزشکی خبر داد.

بیمارستان‌های اسلامی ایران برای خارجی‌ها جذاب است

اکبر غمخوار ـ عضو انجمن گردشگری سلامت و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران ـ در ادامه به نکاتی که باید برای توسعه گردشگری سلامت مورد توجه قرار گیرد اشاره کرد و افزود: باید ببینیم چقدر برای ظرفیت‌های کشورمان تبلیغ کرده‌ایم. چند نفر در دنیا می‌دانند در ایران چنین امکاناتی با قیمت مناسب وجود دارد. لازم است که پروازهای مستقیمی را بین مقاصد گردشگری سلامت ایجاد کنیم و هتل‌های استاندارد بیشتری بسازیم.

او همچنین تفکیک بخش زنان و مردان را یکی از فاکتورهای جذب گردشگران سلامت برشمرد و گفت: باور کنید که حاکم بودن شرایط اسلامی در بیمارستان‌های ایران و وجود غذای حلال از عوامل مهم آمدن خارجی‌ها برای درمان است، چرا که گردشگرانی که اغلب برای امور پزشکی به ایران سفر می‌کنند از کشورهای اسلامی و یا شیعه هستند

شرایط اسلامی و غذای حلال در بیمارستان‌های ایران، از عوامل مهم جذب خارجی‌هایی است که از کشورهای اسلامی برای درمان به ایران می‌آیند

غمخوار قیمت را یکی از مهمترین و اثرگذارترین مولفه‌های توسعه گردشگری سلامت دانست و اظهار کرد: بیشتر بیماران ما از کشورهای عراق، آذربایجان، حوزه CIS،‌ افغانستان و حاشیه خلیج فارس هستند. اگر تبلیغات مثبتی روی قیمت خدمات پزشکی داشته باشیم، یقینا تعداد بیشتری را می‌توانیم جذب کنیم. 

وی همچنین توصیه کرد: بیمارستان‌ها IPD خود را به زبان کشور هدف ترجمه کنند و رفتار مناسب‌تری با گردشگران داشته باشند. مهم است که برای کاهش مشکلات بیماران پیگیری‌های پس از درمان نیز مورد توجه قرار گیرد.

غمخوار گفت: بیشتر مراجعان ایران در بخش درمان شیعیان هستند که علاقه دارند در طول سفر زیارت هم داشته باشند. نباید از این موضوع غافل شد، چون این هم بخشی از گردشگری است.

مقدم ـ رئیس انجمن دوستی ایران و نیجریه که به نمایندگی از ۲۴ انجمن‌ دوستی ایران با سایر کشورها که در این مراسم حاضر بودند، سخن می‌گفت، به تفاهم‌نامه‌ای با سازمان تأمین اجتماعی برای جلب گردشگران پزشکی خبر داد

وی همچنین گفت: مردم آفریقا معمولا برای درمان به قطر و یا امارات می‌روند و هزینه‌های هنگفتی را می‌پردازند. آن‌ها ایران را نمی‌شناسند و انجمن‌های دوستی در قالب این تفاهم سعی می‌کنند در این زمینه اطلاع‌رسانی‌هایی داشته باشند.

کریمی ـ رئیس شورای سیاست‌گذاری گردشگری سلامت کشورهای اسلامی-  هم از تمایل برای ایجاد و ارتباط با شبکه فعالان گردشگری سلامت سخن گفت و تأکید کرد که ایران به ساخت برند گردشگری پزشکی نیاز دارد تا خارج از مرزها توسط آن تبلیغ کند

نگران بیمارستان‌های پُر تامین اجتماعی نباشید

بیشتر مراجعان ایران در بخش درمان شیعیان هستند که علاقه دارند در طول سفر زیارت هم داشته باشند، نباید از این موضوع غافل شد، چون این هم بخشی از گردشگری است

محمدابراهیم لاریجانی - مدیر عملیاتی این طرح - که قرار است توسط آژانس گردشگری زیرمجموعه سازمان تأمین اجتماعی اجرا شود، توضیحاتی درباره طرح ساماندهی گردشگری پزشکی ارائه کرد و گفت: گردشگری پزشکی نگاهش محدود به چند ماه سال و یا هتل‌های پنج ستاره نیست بلکه در آن سخن از جذب گردشگر در ۱۲ ماه سال به مجموعه‌هایی غیر از هتل‌های پنج ستاره و فراتر از سه، چهار شهر محدود گردشگری است

او همچنین درباره ورود بیمارستان‌های سازمان تأمین اجتماعی به این طرح در حالی که گفته می‌شود ظرفیت خالی ندارند، توضیح داد: انتخاب ۱۷ بیمارستان از بین ۷۵ واحد به همین علت بوده است. این تعداد بیمارستان معمولا ۲۵ تا ۳۰ درصد ظرفیت خالی دارند که می‌توان از آن دلیلش استفاده کرد ضمن آنکه آن‌ها به همراه ۲۰۰ پزشکی که در این طرح مشارکت دارند در ۱۵ شهر مستقر هستند و در کنار آن برای ایجاد رقابت با پنج بیمارستان خصوصی نیز تفاهم شده است

لاریجانی تأکید کرد: سازمان تأمین اجتماعی برای این طرح سرمایه جدیدی نگذاشته بلکه با مدیریت و بهینه‌سازی بیمارستان‌های خود ظرفیتی را به گردشگری پزشکی اختصاص داده است. ضمن اینکه اولویت ما بیمه شدگان تأمین اجتماعی هستند.

در این مراسم از تمبر یادبود گردشگری پزشکی و بسته های پکیج بیمارستانی گردشگری پزشکی رونمایی شد.

  • # 18 مرداد 1396
  • # اخبار صنعت گردشگری
  • # 0
  • # 350

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید:

دیدگاه خود را بنویسید: