کویر بهاباد

#

کویر بهاباد -تاریک ترین آسمان شب در خاورمیانه

کویر بهاباد در شهر بهاباد در فاصله 200کیلومتری شرق شهر یزد دراستان يزد واقع شده است.از شمال با کویر ساغند ،از جنوب با استان کرمان،از شرق با کویر لوت و پناهگاه حیات وحش نایبندان و از غرب با شهر بافق محدود می شود. کویر شرقی بهاباد به همراه منطقه مجاور آن یعنی نای بندان از بکرترین کویرهای ایران محسوب می شود. شكل كلی منطقه بهاباد بصورت دو سری ارتفاعات موازی در امتداد شمالغربی-جنوبشرقی كشیده شده است وبلند ترین نقطه ارتفاعی آن در كوههای آسفیچ ( 5/5  كیلومتری جنوب جعفرآباد ومرز مشترك بااستان كرمان) با ارتفاع 3069 مترو پست ترین نقطه آن با ارتفاع 1045 متردر محل خروجی رودخانه شور می باشد. ,از نظر فرسایشی سنگهای بخش جنوب ,جنوب غربی وغرب منطقه بیشتری در برابر فرسایش و هوازدگی داشته به همین جهت ارتفاعات بلندی را بوجودآورده است كه محل اصلی تغذیه سفره آب زیرزمینی منطقه می باشد.در مقابل ارتفاعات شرقی وشمال غربی بدلیل تقابل كم دربرابر فرسایش، ارتفاع کمتری داشته وبیشتر به صورت تپه ماهور و كوههای كم ارتفاع ظاهر شده اند كه نزولات جوی آن به مراتب كمتر بوده و در تغذیه آبهای زیر زمینی هم نقش چندانی ندارند.

توپوگرافی

شیب توپوگرافی كل منطقه از جنوب شرقی به شمال غربی می باشد كه این مساله باعث ایجاد یك سری شبكه آبراهه های خشك و مسیلهای سیلابی شده كه از ,قسمتهای غربی، جنوبی و شرقی به طرف مركز دشت بهاباد امتداد یافته و در منتهی الیه دشت در محل روستای جعفر آباد كه بستر رودخانه بیش از ده متر از سطح زمین پایین می باشد,آبهای زیرزمینی را زهكشی مینماید و آب حاصل از زهكشی سفره آب زیرزمینی در امتداد بستر رودخانه جاری شده و تحت عنوان رودخانه (شور بهاباد )پس از طی مسافتی طولانی به كویر ساغند ختم  می گردد.

جاذبه های گردشگری

از جاذبه های گردشگری این کویر می توان به شتر سواری به صورت کاروانی , سافاری, کویر و رمل نوردی, شب نشيني اشاره کرد.اما چیزی که باعث جذابیت این  منطقه گردیده است شب های خاص و نجومی آن است. کویر شرقی بهاباد دارای مناطقی بدون آلودگی نوری است.در منطقه ای که در پروژه آلودگی نوری مورد بررسی قرار گرفت ،حد قدر آسمان در زمستان به حدود 5/7رسید. در مقیاس بورتل آسمان منطقه دارای آسمان رتبه 2 بوده است.در این آسمان سیاره مشتری همانند چراغی در آسمان می درخشد و با چشم  قابل رویت می باشد.

راه های دسترسی به کویر بهاباد

پس از عزیمت به استان یزد از طریق راه های متداول هوایی یا زمینی می توانید از طریق راه های زمینی ادامه مسیر دهید. شهرستان بهاباد به مرکزیت شهر بهاباد، در منتهی الیه شرق استان یزد و به فاصله ۲۰۰ کیلومتری شهر یزد و ۹۰ کیلومتری شهر بافق، بر روی تپه ماهورهای بین دو رشته کوه  واقع شده است. از سمت شمال به شهرستان اردکان، غرب و جنوب غرب به شهرستان بافق، شرق به شهرستان طبس و کویر لوت و از جنوب به  استان کرمان محدود می گردد.

  • # 23 آبان 1396
  • #
  • # 0
  • # 591

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید:

دیدگاه خود را بنویسید: